cfrc.ifro.ir > صفحه اصلی > اخبار‌
 English     معرفی موسسه قوانین و مقررات تالار گفتگو پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام ورود
  صفحه اصلی   اخبار‌     دو شنبه 3 اردیبهشت 1403  
آرشیو خبر

بازدید معاون ترویج و انتقال یافته های موسسه از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

در تاریخ 1396/5/16 آقای دکتر همایون حسین زاده صحافی معاون محترم ترویج و انتقال یافته ها مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و هیأت همراه ضمن بازدید از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور، در جلسه ای با حضور رئیس و معاون تحقیقاتی مرکز و مسئولین گروه های تخصصی، راهبردهای جدید سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی و سیاست های ترویجی مؤسسه متبوع را مطرح نمودند. تدوین پروژه های ترویجی با محور ماهی آزاد دریای خزر بعنوان موضوع اصلی در مإموریت مرکز تنکابن و نیز تعریف یک فعالیت ترویجی با موضوع طرح کلان قزل آلای عاری از بیماری های خاص (SPF ) مورد تأکید قرار گرفت. همچنین شرح عملیات طرح کلان SPF در بخش آبزی پروری و ژنتیک و اصلاح نژاد به منظور رفع ابهامات و تسهیل عملیات اجرایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتصاب آقای دکتر حمیدرضا عۀیزاده ثابت بعنوان معاون تحقیقاتی

مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور (تنکابن)

در تاریخ 3/5/1396 جلسه عمومی در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور (تنکابن) برگزار گردید و پیرو موافقت ریاست مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و تأیید هسته مرکزی گزینش استان مازندران ، آقای دکتر حمیدرضا علیزاده ثابت عضو هیأت علمی و استادیار پژوهشی ، بعنوان معاون تحقیقاتی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور (تنکابن) منصوب و معرفی گردید.

حضور محققین مرکز در کارگاه آموزشی ژنتیک و اصلاح نژاد کپور ماهیان

کارگاه آموزشی ژنتیک و اصلاح نژاد کپور ماهیان از ساعت 8:30 لغایت 17:45 روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه 19، 20 و 21 تیر 1396 به همت مؤسسه و با مشارکت مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، سازمان شیلات ایران و مسسه haki مجارستان با حضور اساتیدی از کشور مجارستان در سازمان شیلات ایران برگزار شد که دکتر حمیدرضا علیزاده ثابت و دکتر سلطنت نجار لشگری از محققین مرکز به همراه شرکت کنندگانی از سراسر کشور از بخش های تحقیقاتی، اجرایی و خصوصی در این کارگاه حضور فعال داشتند .

کارگاه آموزشی بکارگیری عملی ایمنی زیستی و دستورالعمل های بهداشتی در مرکز قزل آلای SPF

پیرو هماهنگی های قبلی و در جریان اجرای طرح کلان تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) ، در تاریخ شنبه 16 بهمن 1395 کارگاه آموزشی تئوری و عملی ایمنی زیستی و دستورالعمل های بهداشتی در مرکز قزل آلای SPF در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور تنکابن برگزار گردید.

آقای دکتر کاظم عبدی مشاور طرح کلان و مدرس این کارگاه آموزشی الزامات فنی ایمنی زیستی و اصول خوب بهداشتی (GHP )، استانداردها و ضوابط ایمنی زیستی و دستورالعمل های بهداشتی در مرکز قزل آلای SPF را برای شرکت کنندگان در این کارگاه تخصصی تشریح نمود.

در بخش عملی این کارگاه آموزشی، طی بازدید مجری طرح کلان (آقای دکتر ابوالفضل سپهداری) و مجری طرح ایمنی زیستی (آقای دکتر محمدرضا مهرابی) و مجریان و همکاران پروژه های زیر مجموعه طرح کلان از بخش پیش قرنطینه ، آخرین تغییرات و اصلاحات لازم برای بهره برداری از بخش پیش قرنطینه توسط شرکت کنندگان کارگاه آموزشی با مشاور طرح کلان مرور شد و در دستور اقدام فوری قرار گرفت.

طرح کلان تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) با مشارکت و بودجه تخصیصی استانداری مازندران ، سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی ، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرکز تحقیات ماهیان سردآبی کشور تنکابن در دست اجرا است.

 

بازدید رئیس مؤسسه از آخرین وضعیت و پیشرفت پروژه های در دست اجرای مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی

شرح خبر:

دکتر پورکاظمی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور روز شنبه 25 دی ماه 1395 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی- تنکابن حضور یافت و از آخرین وضعیت و پیشرفت طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF ) و سایر پروژه های در دست اجرای مرکز و آزمایشگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی و تخصصی خریداری شده از محل اعتبارات طرح کلان بازدید نمود. در ادامه با حضور در جمع محققین و دریافت گزارش عملکرد 10 ماهه سال 1395 از دکتر محسنی، رئیس مرکز و ارائه توصیه ها و پیشنهادات لازم در راستای اجرای منظم برنامه های پیش بینی شده در طرح کلان SPF و ارتقاء کمی و کیفی مرکز، خواستار مشارکت و تلاش جمعی محققین جهت تحقق وظایف تعیین شده مرکز در برنامه ششم توسعه (بهگزینی و اصلاح نژاد ماهی آزاد دریای خزر به منظور پشتیبانی از قفس های دریایی و طرح کلان تولید قزل آلای SPF ) شد. در ادامه خاطر نشان ساخت که محققین می بایست با طراحی و اجرای برنامه های کلان تحقیقاتی مورد نیاز صنعت آبزی پروری سردآبی کشور، دستیابی به دانش فنی، ثبت اختراع و ترویج یافته های نوین تحقیقاتی گامی مهم و مؤثر در راستای ارتقاء رتبه علمی خود، مرکز و مؤسسه بردارند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری سخنرانی علمی: بررسی اثرات فرم های ساده و نانوسفر عصاره آلوئه ورا (Aloe vera ) بر عملکرد رشد، بازماندگی، برخی پارامترهای بیوشیمیایی و ایمونولوژی خون تاسماهی سیبری (Acipenser baerii )

موضوع سخنرانی: بررسی اثرات فرم های ساده و نانوسفر عصاره آلوئه ورا (Aloe vera ) بر عملکرد رشد، بازماندگی، برخی پارامترهای بیوشیمیایی و ایمونولوژی خون تاسماهی سیبری (Acipenser baerii )

ارائه دهنده: جناب آقای دکتر سهیل بازاری مقدم (پژوهشگر مؤسسه تحقیقات تاسماهیان دریای خزر)

مکان: مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن، سالن جلسات

زمان: ساعت 10، روز دوشنبه، مورخ 06/10/۱۳۹5

چکیده:

این مطالعه به منظور بررسی اثرات عصاره آلوئه ورا (Aloe vera ) در دو فرم ساده و نانو بر شاخص های رشد، برخی از پارامترهای خونی و ایمنی تاس ماهی سیبری (Acipenser baerii ) انجام گرفت. در این تحقیق پس از تولید پودر عصاره آبی- الکلی آلوئه ورا، نسبت به تولید فرم نانو عصاره بر اساس روش های استاندارد اقدام گردید. مجموعاً 630 عدد تاس ماهی سیبری با میانگین وزنی 04/0±95/10 گرم به طور تصادفی در سه گروه عصاره ساده، سه گروه نانو عصاره و یک گروه شاهد (هر گروه با سه تکرار) طی دو ماه در وان های فایبرگلاس نیم تنی غذادهی شدند. عصاره پودری و فرم نانو عصاره آلوئه ورا به نسبت های 5/0%، 1% و 5/1% به غذای مصرفی خاص گروه های آزمایشی افزوده شد. در این بررسی شاخص های رشد نظیر افزایش وزن، درصد افزایش وزن بدن، ضریب چاقی، ضریب تبدیل غذایی، شاخص رشد ویژه، رشد روزانه و ضریب کارایی پروتئین در تیمارها نسبت به گروه شاهد دارای اختلاف معنی دار آماری بوده اند (P<0.05 ). همچنین در میزان گلبول های قرمز و سفید، هموگلوبین، هماتوکریت، حجم متوسط گلبول قرمز، غلظت متوسط هموگلوبین در گلبول قرمز، کورتیزول، پروتئین کل، آلبومین، اوره، لیزوزیم، ایمنوگلوبولین M و فعالیت آلترناتیو کمپلمان بین تیمارهای نانو و فرم ساده عصاره در مقایسه با گروه شاهد اختلاف معنی دار آماری مشاهده گردید (P<0.05) . در هیچیک از شاخص های ترکیبات لاشه، اختلاف معنی داری بین تیمارها و شاهد وجود نداشت (P>0.05 ). ضمناً در شمارش باکتری های هوازی روده در تیمارها و شاهد اختلاف معنی داری مشاهده نشد (P>0.05 ) ولی افزایش معنی داری در میزان باکتری های بی هوازی (باکتری های اسید لاکتیک) روده در تیمارها نسبت به گروه شاهد دیده شد (P<0.05 ). بررسی آنزیم های کبدی و نیز مشاهده مقاطع بافتی، مؤید عدم بروز عارضه مهم پاتولوژیک در کبد تاس ماهیان سیبری بوده است. این نتایج نشان داد که استفاده از فرم های ساده و نانو عصاره آلوئه ورا در غلظت های مورد بررسی، می تواند برای تاس ماهی سیبری بی خطر باشد. این مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره آلوئه ورا در فرم های ساده و به ویژه نانو می تواند در افزایش عملکرد رشد، کارایی تغذیه و نیز بهبود شاخص های خونی، بیوشیمیایی و ایمنی تاس ماهی سیبری مفید باشد و لذا پیشنهاد می گردد از فرم نانوعصاره آلوئه ورا به میزان 1 درصد غذای مصرفی روزانه طی مدت دوماه، در راستای افزایش راندمان تولید و پیشگیری از بروز بیماری های شایع در آبزی پروری تاس ماهی سیبری مورد استفاده قرار گیرد.

تاس ماهی سیبری (Acipenser baerii )

برگزاری مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر سال ۹۵ موسسه
روز یکشنبه مورخ ۲۱ آذر ۹۵ طی مراسمی به مناسبت هفته پژوهش از پژوهشگران برتر موسسه ، پژوهشکده ها و مراکز تابعه تقدیر به عمل آمد:
 
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در مراسمی به مناسبت هفته پژوهش با حضور رئیس و معاونین و کارکنان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و تعدادی از روسا و کارکنان پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی تابعه موسسه از پژوهشگران، کارمندان نمونه و کتاب برتر موسسه ، پژوهشکده ها و مراکز تابعه تجلیل به عمل آمد
در این مراسم آقای دکتر پورکاظمی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با ارائه عملکرد پژوهشی موسسه فعالیتهای سال ۹۵ موسسه را مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که در ماههای باقیمانده سال محققین و پژوهشگران بتوانند با انجام دقیق و به موقع فعالیتهای پژوهشی کارنامه خوبی از موسسه ارائه دهند
در ادامه معاون پژوهش و فناوری و روسای بخشهای تخصصی موسسه عملکرد پژوهشی مجموعه خود را به تصویر کشیده و توضیحات مبسوطی را ارائه دادند
در خاتمه لوح تقدیر و هدایائی به رسم یادبود به پژوهشگران و کارمندان برتر به شرح ذیل اهداء شد:
اعضای هیات علمی:
آقای دکترسید جلیل ذریه زهرا پژوهشگر برتر از ستاد موسسه
آقای دکترمحمود محسنی پژوهشگر برتر از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی تنکابن
آقای دکترعلی نکویی فرد پژوهشگر برتر از مرکز تحقیقات آرتمیای کشور
آقای دکترمحمد صیاد بورانی پژوهشگر برتر از پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی – انزلی
سرکار خانم دکتر سیمین دهقان مدیسه پژوهشگر برتر از پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور- اهواز
اعضای غیر هیات علمی:
خانم مهندس آسیه مخلوق پژوهشگر برتر از پژوهشکده اکولوژی دریای خزر
آقای مهندس آرش حق شناس پژوهشگر برتر از پژوهشکده میگوی کشور
آقای مهندس سیدعباس طالب زاده پژوهشگر برتر از ستاد مرکزی موسسه
آقای دکتر سیامک بهزادی پژوهشگر برتر از پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان
آقای جواد مهدوی جهان آباد تکنسین برتر از مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج
کارمند برتر:
آقای مهندس علیرضا رضوانی از ستاد مرکزی موسسه
آقای جواد عبادی از ستاد مرکزی موسسه
خانم سمیه مطلق از ستاد مرکزی موسسه
خانم گل اندام آل علی از ستاد مرکزی موسسه
خانم دکتر آرزو وهاب نژاد از ستاد مرکزی موسسه
کتاب برتر:
آقای دکتر سیامک باقری از پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی – انزلی
آقای دکتر شهرام عبدالملکی از انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری

انجام نمونه برداری های طرح کلان تولید قزل آلای SPF در مرکز تکثیر و پرورش منتخب استان تهران

شرح خبر:

در راستای اجرای طرح کلان تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) نمونه برداری از مرکز تکثیر و پرورش منتخب قزل آلا در استان تهران انجام پذیرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور، نمونه برداری مربوط به پروژه ارزیابی بهداشتی طرح کلان تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) روز سه شنبه 4 آبان 1395 با حضور دکتر سپهداری مجری طرح کلان، دکتر شریف پور و دکتر پورزاهدی مجریان پروژه "پایش و ارزیابی عوامل خطر محیطی و مدیریتی مؤثر در بروز برخی از بیماریهای ویروسی خاص در مرکز تکثیر و پرورش منتخب در فیروزکوه" توسط محققین و کارشناسان پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- بندر انزلی و مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن از جمعیت پیش مولدین موجود در مزرعه منتخب استان تهران (شرکت تعاونی قزل باران فیروزکوه با مدیریت آقای رشیدی) انجام پذیرفت. پس از ارزیابی بهداشتی نمونه های اخذ شده از این مزرعه و در صورت صدور تأییدیه عاری بودن از عوامل پاتوژن مورد نظر طرح کلان، تعداد مشخصی پیش مولد در زمان تعیین شده به بخش پیش قرنطینه در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن منتقل خواهند شد.

بازدید مشاور HACCP و امنیت زیستی طرح کلان SPF قزل آلا از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی

مشاور HACCP و امنیت زیستی طرح کلان SPF قزل آلا روزهای سه شنبه و چهارشنبه 13 و 14 مهر 1395 از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی دکتر عبدی، مشاور HACCP و امنیت زیستی، دکتر سپهداری، مجری و دکتر مهرابی، مدیر طرح ایمنی زیستی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماریهای خاص (SPF ) روزهای سه شنبه و چهارشنبه 13 و 14 مهر 1395 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی حضور یافتند و ضمن بازدید از مراحل پیشرفت کار طرح کلان و ارائه نقطه نظرات کارشناسی جهت اصلاح و تکمیل سالن پیش قرنطنه با حضور در جمع محققین مرکز به معرفی اعضای گروه HACCP و امنیت زیستی و تشریح عملیات اجرایی طرح "ارزیابی های بهداشتی و ایمنی زیستی در فضاهای پرورشی و آزمایشگاهی مرکز تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماریهای خاص" طرح کلان پرداختند.

شرکت در همایش بررسی توسعه همکارهای شیلاتی ایران و نروژ

دکتر محسنی، سرپرست مرکز روز پنج شنبه 8 مهر 1395 در همایش بررسی توسعه همکارهای شیلاتی ایران و نروژ که در هتل اسپیناس تهران برگزار گردید شرکت نمود.

همایش بررسی توسعه همکارهای شیلاتی ایران و نروژ روز پنج شنبه 8 مهر 1395 با حضور وزیر کشاورزی کشور نروژ، محققین مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، رئیس و معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، مدیران کل شیلات استان های مازندران، گیلان و گلستان، استاندار گیلان، کارشناسان شیلاتی، پرورش دهندگان، سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران و نروژ و ... در هتل اسپیناس تهران برگزار گردید و کارشناسان دو کشور ضمن بیان توانمندی ها و دستاوردهای خود، به بررسی راهکارهای مناسب جهت همکاری های مشترک پرداختند . همچنین در خصوص بهگزینی ماهی آزاد دریای خزر با کارشناسان نروژی (شرکت AquaGen ) بحث و تبادل نظر شد و مقرر گردید مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی با همکاری بخش آبزی پروری مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور موارد بحث شده را تدوین و جهت انجام فعالیت های مشترک به آنها ارائه دهد . در ادامه شرکت های نروژی جهت همکاری با ایران در بخش آبزی پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس اظهار تمایل نمودند. در پایان مقرر گردید تعدادی از کارشناسان نروژی روز سه شنبه 13 مهر 1395 جهت بازدید از پیشرفت عملیات عمرانی و اقدامات انجام شده در طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) و احتمالاً انجام پروژه های مشترک در خصوص ماهی آزاد دریای خزر در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی- تنکابن حضور یابند.

برگزاری جلسه پیش دفاع رساله دکتری تخصصی دانشجوی پژوهش محور مرکز

عنوان: بررسی اثرات ضد باکتریایی فرم های معمولی و نانو عصاره مرزنگوش (Origanum vulgare ) بر روی ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss ) آلوده به استرپتوکوکوس اینیایی تجربی

نام دانشجو:مهندس سید محمد اسماعیل فخارزاده (دانشجوی دکتری پژوهش محور رشته بهداشت آبزیان مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور)

استاد راهنما: دکتر مسعود حقیقی (عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور)

مکان:مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور-تنکابن، سالن جلسات

زمان: ساعت 10 روز یکشنبه مورخ 05/07/۱۳۹5

چکیده:

استرپتوکوکوزیس یکی از شایعترین بیماریهای باکتریایی صنعت پرورش ماهیان سردآبی ایران است که سالانه تلفات بسیاری را در بین ماهیان قزل آلای پرورشی ایجاد می نماید. ماهیت این بیماری سپتی سمی هموراژیک با علائم عمومی سپتیسمیک مانند تیرگی رنگ، استسقاء، اگزوفتالمی شدید دو طرفه و پتشیهای عضلانی و تلفات بالا در حالت حاد آن می باشد. البته بنا بر برخی گزارشات تلفات بیماری در ابتدا آرام و اندک اندک بیشتر می شود. این مسأله خصوصاً در آغاز گرم شدن آب و همزمان با افزایش دما بسیار مشهود است.با توجه به انتقال سریع بیماری انجام مدیریت بهداشتی صحیح و حساب شده اولین قدمدرجلوگیری از گسترش بیماری در مزارع می باشد. با این حال همانند بسیاری از بیماریهای باکتریایی و با توجه به لازم الاخطار نبودن این بیماری، استفاده از آنتی بیوتیک های مجاز جهت درمان بیماری قبل و بعد از بروز علائم خصوصاً در فصل گرما در مزارع پرورشی امری شایع می باشد. به طور کلی آنتی بیوتیک های صنعتی مورد استفاده در آبزی پروری به دلیل امکان ایجاد مقاومت در پاتوژن ها، تجمع زیستی، حذف انتخابی باکتریهای محیط طبیعی (در صورت ورود به بسترهای طبیعی) و کاهش امنیت زیستی در مصرف کننده، بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرند. با این حال با توجه به بالا بودن میزان آلودگی و بیماریهای باکتریایی در صنعت پرورش ماهیان سردآبی مصرف این مواد بسیار بالاتر از حد مجاز بوده و همین امر کاهش کیفیت ماهیان سردآبی پرورشی ایران را به همراه داشته است. بنابراین هر اقدامی در جهت کاهش و یا بهبود مصرف آنتی بیوتیک های صنعتی و یا جایگزینی آنها با مواد طبیعی امری مفید و شاید ضروری می باشد. مطالعه حاضر با هدف تعیین قدرت اثر عصاره مرزنگوش و فرم نانوی آن در کنترل عفونت ایجاد شده از استرپتوکوکوس اینیایی در ماهی قزل آلا رنگین کمان انجام شد. در این مطالعه از عصاره و نانو عصاره گیاه مرزنگوش با نام علمی (Origanum vulgare ) به میزان 1% وزن غذای روزانه ماهیان در دو مرحله پیشگیری و درمان استفاده شد و نتایج حاصله با فلورفنیکل به میزان 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن ماهی به عنوان شاهد مثبت مقایسه شد. نتایج آزمایشگاهی نشان داد که حداقل غلظت مهار رشد (MIC ) و کشندگی (MBC ) به ترتیب با عصاره مرزنگوش 9/0 و 9/0 میلیگرم در میلی لیتر، با نانو عصاره مرزنگوش به ترتیب 25/0 و 5/0 میلی گرم در میلی لیتر و با فلورفنیکل 025/0 و 025/0 میکروگرم در میلی لیتر بود. این نشان می دهد که عصاره و نانو عصاره مرزنگوش دارای اثر ضد باکتری استرپتوکوکوس اینیایی است و در مقایسه با یکدیگر، اثر ضد باکتری نانو عصاره مرزنگوش قوی تر از عصاره مرزنگوش بود. همچنین نتایج قطر هاله عدم رشد به ترتیب 30، 25 و 20 میلی متر برای فلورفنیکل، نانوعصاره مرزنگوش و عصاره مرزنگوش بود و اختلاف معنی دار بین تیمارها وجود داشت. این اثر به ترتیب با فلورفنیکل بیشتر از نانو عصاره مرزنگوش و این بیشتر از عصاره مرزنگوش بود. همچنین نتایج در فاز میدانی نشان داد که عصاره و نانو عصاره مرزنگوش هم در مرحله پیشگیری و هم در مرحله درمانی مؤثر بودند. طوری که این اثر در فاز پیشگیری چشمگیرتر از فاز درمانی بود.

در نتیجه عصاره و نانو عصاره مرزنگوش در پیشگیری و درمان بیماری استرپتوکوکوزیس تجربی در ماهی قزل آلای رنگین کمان مؤثر بودند. بنابراین، توصیه می شود که در صنعت آبزی پروری از عصاره مرزنگوش به میزان 1% وزن غذا به عنوان ماده افزودنی به هنگام احتمال خطر بروز بیماری ها به مدت حداقل دو ماه جهت کاهش مصرف آنتی بیوتیک های صنعتی (فلورفنیکل) و کاهش خسارات اقتصادی ناشی از هزینه های درمان بیماری ها استفاده شود.

بازدید از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور در هفته دفاع مقدس

امام جمعه شهرستان تنکابن و هیأت همراه همزمان با پنجمین روز هفته دفاع مقدس از دستاوردها و پروژه های در دست اجرای مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور بازدید نمودند.

شرح خبر:

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور، حجت الاسلام والمسلمین پوراکبر، مهندس فلکی مقدم و دکتر اسدی امام جمعه، رئیس اداره شیلات و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان تنکابن روز شنبه مورخ 4 مهر 1395 از امکانات، توانمندی ها، دستاوردها و پروژه های در دست اجرای این مرکز بازدید نمودند. در ادامه حجت الاسلام والمسلمین پوراکبر ضمن اعلام رضایت از حضور در جمع محققین و آشنایی با فعالیتهای مرکز بر لزوم حمایت بیشتر مسئولین شهرستان تنکابن از مرکز و ادامه فعالیتهای آن جهت دستیابی به فناوری های جدید، افزایش تولید و اشتغالزایی تأکید نمودند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

انتخاب پر بازدیدترین مقاله مجله علمی شیلات ایران

مقاله دکتر مسعود حقیقی مدیر گروه بیماریهای میکروبی و ویروسی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن به عنوان پر بازدیدترین مقاله مجله علمی شیلات ایران انتخاب شد .

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور این مقاله با عنوان بررسی اثرات عصاره آلوئه ورا (Aloe vera ) بر شاخص های رشد، ترکیب لاشه و فلور باکتریایی روده تاسماهی سیبری (Acipenser baerii ) در بهار 1395 مجله علمی شیلات ایران به چاپ رسید و جزء پربازدیدترین مقالات شش ماهه اخیر این مجله انتخاب گردید. مقاله مذکور حاصل بخشی از رساله دکتری تخصصی (Ph.D ) مهندس سهیل بازاری مقدم، دانشجوی پژوهش محور پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی تحت عنوان "بررسی اثرات سطوح مختلف فرم های ساده و نانوسفر عصاره آلوئه ورا (Aloe vera ) بر عملکرد رشد، بازماندگی و برخی از پارامترهای بیوشیمیایی و ایمنولوژی تاسماهی سیبری" می باشد.

بررسی نتایج این تحقیق نشان داد که عصاره آلوئه ورا به میزان 1% و 5/1% به عنوان یک مکمل غذایی می تواند نقش بسیار مفیدی در افزایش میزان رشد و نیز بهبود میکروفلور مفید روده تاسماهی سیبری ایجاد نماید و به عنوان یک ماده افزودنی در جیره غذایی این ماهی مورد استفاده قرار گیرد.

http://www.isfj.ir/

پر بازدیدترین مقاله فصلنامه علمی پژوهشی محیط زیست جانوری

مقاله دکتر سلطنت نجار لشگری، سرپرست گروه ژنتیک و اصلاح نژاد مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی به عنوان پر بازدیدترین مقاله فصلنامه علمی پژوهشی محیط زیست جانوری انتخاب شد .

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی- تنکابن این مقاله با عنوان مطالعه تنوع ژنتیکی ماهی آزاد (Salmo trutta caspius Kessler, 1877 ) در رودخانه های چشمه کیله و کرگانرود با استفاده از نشانگرهای ریزماهواره در زمستان 1393 در فصلنامه علمی پژوهشی محیط زیست جانوری به چاپ رسیده و کماکان جزء پربازدیدترین مقالات چاپ شده این مجله می باشد. مقاله مذکور حاصل بخشی از رساله دکتری تخصصی (Ph.D ) دکتر سلطنت نجار لشگری، دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران تحت عنوان "مطالعه تنوع ژنتیکی جمعیت ماهی آزاد (Salmo trutta caspius ) در پنج رودخانه حوضه جنوبی دریای خزر ایران" می باشد.

این مطالعه با همکاری دکتر سهراب رضوانی استاد مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و سایر پژوهشگران انجام گرفت و بررسی نتایج آن نشان داد که دو گروه متفاوت ژنتیکی از ماهی آزاد دریای خزر در رودخانه های مطالعه شده وجود دارد.

http://www.aejournal.ir/article_8547_0.html

برگزاری چهارمین جلسه شورای پژوهشی مرکز در سال 1395

چهارمین جلسه شورای پژوهشی روز چهارشنبه 10 شهریور 1395 با حضور رئیس مرکز و مدیران گروه های تخصصی در دفتر رئیس مرکز برگزار گردید.

در ابتدا گزارش عملکرد مرکز و گزارش پیشرفت کار فیزیکی و تحقیقاتی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماریهای خاص (SPF ) توسط دکتر محسنی، رئیس مرکز ارائه گردید. در ادامه دکتر لشگری به ارائه گزارش مربوط به سامانه پژوهش و فناوری مازندران پرداخت و ساختار تهیه بروشور، هندبوک و پوستر ترویجی را مطرح نمود. سپس رئیس مرکز، با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های تحقیقاتی مشترک با ادراه کل شیلات استان مازندران در سال 95 خواستار ارائه شرح خدمات پروژه ها از مجریان پیشنهادی (دکتر علیزاده ثابت، دکتر لشگری و مهندس آژیر) گردید.

برگزاری کارگاه آموزشی:آشنایی باسامانه امور پژوهشی، آموزشی و ترویجی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (سمپات) و نحوه ورود اطلاعات

عنوان کارگاه آموزشی: آشنایی با سامانه امور پژوهشی، آموزشی و ترویجی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (سمپات) و نحوه ورود اطلاعات

ارائه دهنده:سرکار خانم دکتر سلطنت نجار لشگری

مکان:مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور-تنکابن، سالن جلسات

زمان: ساعت 10، روز دوشنبه، مورخ 08/06/۱۳۹5

چکیده:

سامانه امور پژوهشی، آموزشی و ترویجی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (سمپات)جهت ورود اطلاعات شخصی و پرسنلی اعضای هیأت علمی و غیر هیأت علمی و ترفیع و ارتقاء اعضای هیأت علمی، ارسال طرح/پروژه تحقیقاتی، ارسال گزارش طرح/پروژه تحقیقاتی، صدور گواهی داوری، گواهی شرکت در جلسه و مجوزهای آموزشی، آگاهی از پروژه های در دست اجرا و خاتمه یافتهو ... طراحی و در دسترس می باشد. هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، آشنایی با سامانه فوق الذکر و نحوه ورود اطلاعات در بخش های مختلف آن بوده است.

پنجمین رهاسازی بچه ماهیان آزاد دریای خزر در رودخانه دوهزار

پنجمین رهاسازی سال 1395 بچه ماهیان آزاد دریای خزر تولید شده توسط مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت در رودخانه دوهزار، روز یکشنبه 7 شهریور ماه با نظارت مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و یگان حفاظت شیلات در مکان های تعیین شده انجام پذیرفت.

دریافت لوح تقدیر محقق مرکز از معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران

دکتر عبدالحی، معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اهداء لوحی از زحمات و خدمات خانم دکتر لشگری در اجرای پروژه ایجاد تغییر جنسیت و تولید ماهی تک جنس تمام ماده ماهی آزاد دریای خزر تقدیر و تشکر نمود.

دریافت لوح تقدیر محقق مرکز از رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

دکتر زند، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اهداء لوحی از آقای دکتر حقیقی، جهت ارائه یافته های قابل ترویج مستخرج از گزارش نهایی پروژه تحقیقاتی خاتمه یافته تقدیر و تشکر نمود

چهارمین رهاسازی بچه ماهیان آزاد دریای خزر در رودخانه دوهزار

چهارمین رهاسازی سال 1395 بچه ماهیان آزاد دریای خزر تولید شده توسط مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت در رودخانه دوهزار، روز یکشنبه 30 مرداد ماه با نظارت مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و یگان حفاظت شیلات در مکان های تعیین شده انجام پذیرفت.

اولین رهاسازی بچه ماهیان آزاد دریای خزر در رودخانه سه هزار

اولین رهاسازی سال 1395 بچه ماهیان آزاد دریای خزر تولید شده توسط مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت در رودخانه سه هزار، روز چهارشنبه 27 مرداد ماه با نظارت یگان حفاظت شیلات در مکان های تعیین شده انجام پذیرفت.

دومین رهاسازی بچه ماهیان آزاد دریای خزر در رودخانه دوهزار

دومین رهاسازی سال 1395 بچه ماهیان آزاد دریای خزر تولید شده توسط مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت در رودخانه دوهزار، روز یکشنبه 24 مرداد با نظارت مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و یگان حفاظت شیلات در مکان های تعیین شده انجام پذیرفت.

اولین رهاسازی بچه ماهیان آزاد دریای خزر در رودخانه دوهزار

اولین رهاسازی سال 1395 بچه ماهیان آزاد دریای خزر تولید شده توسط مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت در رودخانه دوهزار، روز شنبه 23 مرداد با نظارت مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و یگان حفاظت شیلات در مکان های تعیین شده انجام پذیرفت.

 

 

برگزاری جلسه پیش دفاع رساله دکتری تخصصی رشته فارماکولوژی در مرکز

عنوان: مطالعه فارماکوکینتیک یک نانو فرمولاسیون آبی جدید از فلورفنیکل در مقایسه با فرمولاسیون متداول فلورفنیکل در ماهی قزل آلای رنگین کمان پرورشی (Oncorhynchusmykiss )

نام دانشجو:دکتربهنام پورمولائی (دانشجوی دکتری تخصصی رشته فارماکولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران )

استاد راهنما: دکتر مسعود حقیقی (عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور)

مکان:مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور-تنکابن، سالن جلسات

زمان: ساعت 10 روز دوشنبه مورخ 01/06/1395

چکیده:

در دهه اخیر به دلیل گسترش بیماری های باکتریایی و بروز مقاومت آنتی بیوتیکی، استفاده از داروهای جدید و مؤثرتر نظیر فلورفنیکول درصنعت آبزیان، رشد چشمگیری داشته است. فلورفنیکول آنالوگ ساختاری تیامفنیکل با طیف اثر گسترده (باکتریواستاتیک و باکتریوسیدال) بر ضد باکتری های هوازی و بی هوازی می باشد که مصرف آن در آبزیان مورد تأیید قرار گرفته است. نانوتکنولوژی در دارو رسانی دارای مزایای گوناگونی نظیر بهبود جذب و توزیع دارو ونیز کاهش عوارض ناخواسته دارو دربدن می باشد. دانش فارماکوکینتیک به بهبود اثر درمانی و تنظیم و تثبیت رژیم دارویی صحیح کمک کرده و به علاوه موجب کاهش آلودگی زیست محیطی می شود.مطالعه حاضر با هدف دستیابی به اطلاعات فارماکوکینتیک، انتشار در بافت عضلانی، حداقل غلظت مهار رشد (MIC)، اندازه قطر هاله عدم رشد و عوارض بافتی ناشی از مصرف فلورفنیکل و نانوفلورفنیکل به دنبال تجویز تک دوز 10 میلی گرم به ازای یک کیلو گرم وزن ماهی به روش ترکیب با غذا و مقایسه آنها با یکدیگر انجام شد.نتایج نشان داد که حداکثر غلظت سرمی (Cmax) فلورفنیکل و نانو فلورفنیکل در ترکیب با غذا به ترتیب 9 و 3 ساعت پس از مصرف بود. این نشان می دهد که سرعت جذب نانوفلورفنیکل در فاصله زمانی کمتری از فلورفنیکل به حداکثر غلظت سرمی رسیده است. بنابراین، جذب داروی نانوفلورفنیکل سریع تر از فلورفنیکل بود. همچنین، انتشار داروی فلورفنیکل در بافت عضله بیشتر و سریع تر از نانوفلورفنیکل بود و سرعت دفع آن کمتر از سرعت دفع نانوفلورفنیکل از بافت عضله بود. در آزمایش ضد باکتریایی دو دارو نشان داده شد که حداقل غلظت مهار رشد (MIC) و کشندگی (MBC) فلورفنیکل 25/0 میکروگرم در میلی لیتر و نانوفلورفنیکل به ترتیب 093/0 و 187/0 میکروگرم در میلی لیتر بود که اختلاف معنی دار وجود داشت. این نشان می دهد که اثر ضد باکتری نانوفلورفنیکل بهتر از فلورفنیکل بود. همچنین، اثرات این داروها 3 و 7 روز پس از مصرف دارو بر بافت کلیه ماهی مورد بررسی قرار گرفت. بافت کلیه ماهی های گروه فلورفنیکل دچار تغییرات نامطلوبی نشدند. ولی بافت کلیه ماهی های گروه نانوفلورفنیکل در این روزها دچار تغییراتی شامل افزایش محسوس سلول های پوششی در فضای ادراری گلومرول ها و دژنره شدن لوله های ادراری بویژه تجمعات واکوئولی داخل سیتوپلاسمی شدند.پیشنهاد می شود نتیجه گیری می شود که آثار فارماکوکینتیک و ضد باکتری داروی نانوفلورفنیکل بهتر از داروی فلورفنیکل می باشد. ولی داروی نانوفلورفنیکل موجب تغییراتی در بافت های کلیه و کبد ماهی گردید که می تواند از معایب مصرف این دارو باشد. جهت رفع این مورد آزمایشات تکمیلی با غلظت های کمتر از 10 میلی گرم نانوفلورفنیکل به ازای هر کیلوگرم وزن ماهی پیشنهاد می شود.

اولین گردهمایی کانون تخصصی بسیج مؤسسه

اولین گردهمایی کانون تخصصی بسیج مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور روز شنبه ۳۰ مرداد ۹۵ با حضور مسئولین بسیج وزارت جهاد کشاورزی و کمیته های تخصصی مؤسسه در سالن جلسات مؤسسه برگزار گردید و دکتر محسنی نیز به عنوان مسئول کمیته تخصصی بسیج مرکز در این جلسه حضور داشتند.

این گردهمایی به منظور استفاده از ظرفیتهای بسیج تخصصی مؤسسه در راستای انتقال یافته های پژوهشی در عرصه کشاورزی برگزار گردید.

برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقاتی پژوهشکده ها و مراکز تابعه موسسه

گردهمایی معاونین تحقیقاتی پژوهشکده ها و مراکز تابعه مؤسسه در تاریخ ۲۶ و ۲۷ مرداد ماه سال جاری در سالن جلسات مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برگزار گردید . در این گردهمایی، گزارش عملکرد 5 ماه نخست سال جاری به همراه مستندات تعهدات پژوهشی، اطلاعات علمی، روابط بین الملل و روابط عمومی سال 1394 و سه ماهه نخست سال 1395 مرکز توسط دکتر لشگری ارائه گردید.

در این گردهمایی رئیس، معاون تحقیقاتی و رؤسای بخشهای مؤسسه نیز حضور داشتند و گزارش برنامه های نظارت و ارزشیابی، سمپات و کمیته هیأت ممیزه توسط همکاران مؤسسه ارائه شد.

در انتها دکتر پورکاظمی، رئیس مؤسسه بر اجرایی شدن پروژه های اولویت دار سال ۱۳۹۵ مراکز و پژوهشکده ها تأکید کرد.

بازدید رئیس بخش آبزی پروری مؤسسه از وضعیت پروژه های در دست اجرای مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

شرح خبر:

دکتر متین فر، رئیس بخش آبزی پروری مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به همراه دکتر شریفیان روز دوشنبه 25 مرداد 1395 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند و از مراحل اجرا و پیشرفت کار پروژه های در دست اجرای مرکز: 1) ماهی آزاد دریای خزر و 2) طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF ) بازدید نمودند. در ادامه با حضور در جمع محققین و دریافت گزارش عملکرد مرکز در 5 ماهه اول سال 95، گزارش پیشرفت کار پروژه های اشاره شده و گفتگو و تبادل نظر با محققین، توصیه ها و پیشنهادهای لازم را جهت طراحی و اجرای پروژه های مرتبط با ماهی آزاد دریای خزر جهت توسعه آبزی پروری این گونه ارزشمند ژنتیکی و اقتصادی و حمایت از صنعت پرورش ماهی در قفس های دریایی و انجام دقیق و هوشمندانه عملیات اجرایی و تحقیقاتی طرح کلان SPF و طرح ها و پروژه های آن با بهره گیری از منابع معتبر جهانی ارائه نمودند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری سومین جلسه شورای پژوهشی مرکز در سال 1395

سومین جلسه شورای پژوهشی روز یکشنبه 23 خرداد 1395 با حضور رئیس مرکز، مدیران گروه های تخصصی، مسئول حراست و برخی از محققین در سالن کنفرانس مرکز برگزار گردید.

در ابتدا گزارش عملکرد مرکز و گزارش پیشرفت کار فیزیکی و تحقیقاتی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماریهای خاص (SPF ) توسط دکتر محسنی، رئیس مرکز ارائه گردید. در ادامه جلسه مهندس بهرامیان به عنوان نماینده مرکز جهت پیگیری امور پرورش در قفس انتخاب و گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های تحقیقاتی مشترک با ادراه کل شیلات استان مازندران در سال 95 توسط دکتر علیزاده ثابت و مهندس آژیر ارائه گردید. در خاتمه پیگیری امور کتابخانه و برگزاری سخنرانی ها و نشست های علمی و کارگاه های آموزشی به آقای ساسانی واگذار شد.

برگزاری اولین جلسه تخصصی کارگروه غذا و غذادهی ماهیان در قفس
شرح خبر:
اولین جلسه تخصصی کارگروه غذا و غذادهی ماهیان در قفس به دعوت پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور روز یکشنبه 17 مرداد 1395 با حضور اعضاء و متخصصین تغذیه آبزیان از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور، پژوهشکده، اداره کل شیلات استان گیلان و دانشگاه ها در پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- بندر انزلی تشکیل شد و در خصوص زمینه های مرتبط از جمله انواع غذای مناسب، کیفیت غذا، مقدار و زمان غذادهی و تأثیرات ناشی از مصرف غذا بر اکوسیستم دریای خزر بحث و تبادل نظر صورت گرفت و مقرر گردید که موارد مشروحه ذیل برای ارائه در کمیته علمی و فنی پرورش ماهی در قفس تهیه گردد:
1- تهیه مبانی استانداردسازی غذا و مدیریت تغذیه
2- تهیه گزارشی از تأثیر غذا بر محیط آبی از کشورهای صاحب تجربه
همچنین پیشنهاد شد که 10 درصد از اعتبار پرورش در قفس همزمان با مراحل اجرایی آن به انجام تحقیقات پایلوت اختصاص یابد
.

برگزاری سخنرانی علمی: اثرات دمای دوران انکوباسیون و پرورش لاروی بر روی تغییرات بافت ماهیچه ای لارو ماهی آزاد دریای خزر Salmo trutta caspius Kessler, 1877

موضوع سخنرانی: اثرات دمای دوران انکوباسیون و پرورش لاروی بر روی تغییرات بافت ماهیچه ای لارو ماهی آزاد دریای خزر Salmo trutta caspius Kessler, 1877

ارائه دهنده: جناب آقای دکتر حمیدرضا علیزاده ثابت (پژوهشگر و عضو هیئت علمی، گروه اکولوژی )

مکان: مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور-تنکابن، سالن جلسات

زمان: ساعت 10، روز دو شنبه، مورخ 28/4/۱۳۹5

برگزاری کارگاه آموزشی اصول HACCP و امنیت زیستی در مرکز SPF قزل آلا

شرح خبر:

کارگاه آموزشی " اصول HACCP و امنیت زیستی در مرکز SPF قزل آلا " با هدف آموزش کلیه کارکنان مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور (تحقیقاتی، اداری، مالی و پشتیبانی) روزهای سه شنبه و چهارشنبه، اول و دوم تیر ماه 1395 توسط دکتر کاظم عبدی از سازمان دامپزشکی کشور و دکتر محمدرضا مهرابی از مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن برگزار گردید. عناوین سرفصل های تئوری و عملی کارگاه به شرح ذیل می باشد:

سرفصل های تئوری:

- مقدمه، تاریخچه و کاربرد HACCP ، مزایا و معایب اجرای آن در آبزی پروری

- عملیات بهینه آبزی پروری در مرکز SPF قزل آلا شامل: GAP ، GMP و GHP

- اصول 12 گانه و مراحل اجرایی HACCP در مرکز SPF قزل آلا

- تعریف، اهداف، اصول و نحوه استقرار امنیت زیستی (Biosecurity ) در مرکز SPF قزل آلا

- اصول مدیریت بهداشت آبزی، عامل بیماریزا و نیروی انسانی در امنیت زیستی مرکز SPF قزل آلا

- نظام نامه ها و دستورالعمل های بهداشتی ایمنی زیستی در مرکز SPF قزل آلا

سرفصل عملی:

- بکارگیری GHP در مرکز SPF قزل آلا

در خاتمه بازدیدی از عملیات استانداردسازی سالن پیش قرنطینه جهت انتقال پیش مولدین از مزارع منتخب طرح کلان SPF قزل آلا انجام پذیرفت و در رابطه با بهینه سازی اقدامات انجام شده بحث و تبادل نظر گردید.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

انجام نمونه برداری های طرح کلان تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماریهای خاص در مزارع منتخب استان آذربایجان غربی

شرح خبر:

پس از انجام هماهنگی های لازم با سازمان دامپزشکی کشور، ادامه نمونه برداری های مربوط به پروژه های ارزیابی بهداشتی و تنوع ژنتیکی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری های خاص (SPF ) طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه، 24 لغایت 26 خرداد 1395 توسط محققین پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- بندر انزلی و مرکز تحقیقات آرتیمای کشور (به نمایندگی از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور) در مزارع منتخب استان آذربایجان غربی (شرکت ماهی سرای رشکوند با مدیریت مهندس رضایی در روستای رشکوند، شرکت شفاف بالیخ با مدیریت دکتر حدیدی در روستای هنگروان و شرکت تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی پیرانشهر با مدیریت دکتر قربانی در روستای کهنه لاهیجان) با تلاش و جدیت انجام شد. نمونه های اخذ شده جهت تشخیص بیماریهای ویروسی خاص مورد نظر طرح و تعیین هویت ژنتیکی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و در صورت دریافت تأییدیه عاری بودن از عوامل پاتوژن مورد نظر، به بخش پیش قرنطینه در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن منتقل خواهند شد.

       

       

تهیه و تنظیم خبر:

سلطنت نجار لشگری- روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری نشست مشترک مجری طرح کلان SPF قزل آلا و مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی

شرح خبر:

دکتر نبی زاده، مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی روز چهارشنبه 26 خرداد 1395در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن حضور یافت و از آخرین وضعیت و پیشرفت کار طرح کلان تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری بازدید نمود. سپس در نشستی مشترک با دکتر سپهداری، مجری طرح کلان SPF قزل آلا و دکتر محسنی، رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور ضمن اعلام رضایت از پیشرفت فیزیکی طرح، بر شناسنامه دار کردن مولدین انتقالی به سیستم قرنطینه و بررسی ژنتیکی بچه ماهیان تولیدی که جزء اهداف طرح می باشد تأکید نمود.

 

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری سومین جلسه کارشناسی طرح کلان تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

شرح خبر:

سومین جلسه کارشناسی فی ما بین دکتر سپهداری، مجری طرح کلان تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری و محققین مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور روز سه شنبه 25 خرداد 1395در تنکابن برگزار شد. در این جلسه دکتر سپهداری پس از ارائه تاریخچه و گزارش پیشرفت فیزیکی و تحقیقاتی طرح کلان SPF قزل آلا، به معرفی زیر طرح ها و پروژه ها و توضیح شرح عملیات آنها پرداختند و با اشاره به جایگاه صنعت قزل آلا در جهان و ایران، خسارتهای اقتصادی ناشی از بروز بیماریهای مختلف، خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جهت تأمین تخم و بچه ماهی و ...، رهنمودهای لازم را در خصوص اجرای هر چه بهتر و سریعتر مراحل مختلف طرح با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پرداختند. همچنین قبل از جلسه از مراحل پیشرفت فیزیکی طرح کلان SPF قزل آلا در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور بازدید نمودند و توصیه ها و پیشنهادات لازم را جهت تکمیل ساخت و تجهیز سالن پیش قرنطینه جهت انتقال سریع و به موقع پیش مولدین قزل آلا ارزیابی شده مزارع منتخب ارائه دادند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

نماینده شرکت AquaGen از مراحل پیشرفت کار طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری بازدید کرد 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن آقای پوری، نماینده شرکت AquaGen و آقای سرشار، مدیر یکی از مزارع منتخب استان مازندران روز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند و از آخرین وضعیت و پیشرفت کار طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری بازدید نمودند و در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شده بود از مراحل پیشرفت کار طرح کلان SPF اعلام رضایت کردند و خواستار انجام دقیق و منظم سایر مراحل طرح تا دستیابی به نتیجه نهایی شدند.

برگزاری نشست کارشناسی فی ما بین مسئولین استانداری مازندران، سازمان شیلات ایران، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و نمایندگان پرورش دهندگان ماهی در قفس در خصوص وضعیت پرورش ماهی در قفس

شرح خبر:

پیرو بیانات و دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" و به تبع آن توجه ویژه دولت محترم به این مهم، نشستی کارشناسی در خصوص وضعیت پرورش ماهی در قفس در راستای اقتصاد مقاومتی روز پنجشنبه 13 خرداد 1395 با حضور دکتر فلاح استاندار محترم استان، دکتر صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، دکتر حقیقی قائم مقام رئیس سازمان شیلات ایران، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور (دکتر پورکاظمی رئیس مؤسسه، دکتر حسین زاده صحافی معاون پژوهشی مؤسسه، دکتر پرافکنده و دکتر فارابی از پژوهشکده اکولوژی دریای خزر، دکتر محسنی از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور)، دکتر رستمی مدیر کل شیلات استان مازندران، دکتر مقدسی معاون رئیس محیط زیست استان مازندران، دکتر رضوانی رئیس دامپزشکی استان مازندران و جمعی از معاونین و مسئولین دستگاه ها و نهادهای مسئول به همراه نمایندگان پرورش دهندگان پرورش ماهی در قفس در محل استانداری مازندران برگزار شد.

در ابتدا استاندار مازندران به اهمیت موضوع توسعه آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس که از سوی رهبر معظم انقلاب در حال پیگیری است اشاره کردند و هماهنگی کلیه دستگاه ها را برای تحقق اهداف پیش بینی شده خواستار شدند.

رئیس سازمان شیلات ایران نیز ضمن اشاره به نقش راهبردی پرورش در قفس برای سازمان شیلات اعلام کردند که در حال حاضر فضای خوبی برای توسعه آبزی‌پروری در کشور فراهم‌ شده و استان‌های شمالی کشور می توانند نیاز بازار روسیه به آبزیان را تأمین کنند. دکترصالحی در ادامه یادآور شدند که دریای خزر ظرفیت پرورش 350 هزار تن ماهی در قفس را دارد که تولید 5 هزار تن از 10 هزار تن سال 1395 و12 هزار تن از 56 هزار تن سال 1396 برای استان مازندران پیش بینی شده است. در برنامه ششم توسعه نیز تولید 200 هزار تن ماهی در قفس برنامه‎ریزی شده که سهم استان مازندران 40 هزار تن می باشد.

دکتر پورکاظمی در ادامه بیان نمودند، با توجه به اهمیت و ضرورت توسعه آبزی پروری در قفس در دریای خزر، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور مطالعات لازم در این خصوص از جمله امکان سنجی، شناسایی گونه، مخاطرات زیستی، مکان یابی مناسب، تدوین ایین نامه های لازم برای سقف اعطای مجوزهای احداث بر اساس ظرفیت بارگذاری محیطی و .....را در قالب یک پکیج آماده و ارائه نموده است.

در خاتمه دکتر فلاح دستور تشکیل کمیته ای با ترکیب جلسه برگزار شده دز قالب کارگروه قفس را دادند تا روند پیشرفت کار را به خوبی ارزیابی نمایند. همچنین ایشان به ضرورت پایش فعالیت ها و تحقیقات در مورد مسائل و موضوعات مرتبط با پرورش ماهی در قفس تاکید نمودند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

بازدید مشاور رئیس مؤسسه از مراحل اجرا و پیشرفت کار طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF)

شرح خبر:

آقای دکتر رضوانی، مشاور رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور روز شنبه 8 خرداد 1395 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند و از مراحل اجرا و پیشرفت کار طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری بازدید نمودند. در ادامه با حضور در جمع محققین مرکز و دریافت گزارش پیشرفت کار طرح SPF و گفتگو و تبادل نظر با محققین، توصیه ها و پیشنهادات لازم را جهت اجرای هر چه بهتر طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری و طرح ها و پروژه های آن ارائه نمودند. سپس به موضوعات مربوط به ترفیع و ارتقاء اعضای هیأت علمی، جذب نیرو، انعقاد قرارداد اجرای طرح و پروژه تحقیقاتی با مراکز دولتی، خصوصی و اتحادیه تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی، تجاری سازی و ... نیز پرداختند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

ادامه نمونه برداری های طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) در مزارع منتخب

شرح خبر:

سومین مرحله نمونه برداری پروژه های ارزیابی بهداشتی و تنوع ژنتیکی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) توسط محققین مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن و پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- بندر انزلی روز سه شنبه 4 خرداد 1395 با نمونه برداری های بهداشتی و ژنتیکی از پیش مولدین مزرعه آقای فخاری در جاده هراز انجام شد.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

 

بازدید رئیس مؤسسه از آخرین وضعیت و پیشرفت طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری

شرح خبر:

آقای دکتر پورکاظمی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور روز شنبه مورخ 01/03/1395 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند و از آخرین وضعیت و پیشرفت طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) بازدید نمودند. در ادامه با حضور در جمع محققین مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و دریافت گزارش عملکرد سال 1394 از آقای دکتر محسنی، رئیس مرکز و گفت و گو و تبادل نظر با محققین، توصیه ها و پیشنهادات لازم را جهت پیشبرد هر چه بهتر طرح کلان SPF و ارتقاء کمی و کیفی مرکز ارائه نمودند.

 

 

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

بازدید مدیر کل شیلات استان مازندران از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

شرح خبر:

آقای دکتر خوشباور رستمی، مدیر کل شیلات استان مازندران به همراه آقای مهندس فلکی مقدم، رئیس اداره شیلات شهرستان تنکابن روز سه شنبه مورخ 28/02/1395 از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و عملیات اجرایی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) بازدید نمودند و طی نشستی با محققین در خصوص اهمیت برنامه بهگزینی و اصلاح نژاد ماهی قزل آلای رنگین کمان و نقش مهم مرکز در انجام پژوهش های کاربردی بر روی ماهیان سردآبی و تولید بچه ماهی آزاد دریای خزر جهت حمایت از صنعت پرورش ماهی در دریای خزر مواردی را بیان داشتند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

جلسه ای در خصوص معرفی گونه های ماهیان مناسب پرور ش در قفس های دریای خزر روز سه شنبه مورخ 14/2/95 با حضور مسئولین و کارشناسان پژوهشکده آبزی پروی آبهای داخلی- انزلی، اداره کل شیلات گیلان، مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن و مرکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان شهید دکتر باهنر کلاردشت  در محل جلسات اداره کل شیلات گیلان برگزار شد. در این جلسه پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- انزلی، ماهی آزاد کورا را به عنوان یکی از پتانسیل های بالقوه مستعد برای پرورش در قفس های  دریای خزر معرفی نمود و موضوعات مختلف تخصصی در این رابطه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این راستا مقرر شد مستندات علمی لازم در خصوص نقاط قوت و ضعف ماهی آزاد دریای خزر و ماهی آزاد زیبا جهت معرفی مناسب ترین گونه پرورشی  برای ارزیابی نهایی در جلسه آتی توسط پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی- انزلی و مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن تهیه و پس از جمع بندی نظرات در قالب طرحی برای تصویب نهایی به مراجع ذیربط تقدیم گردد.

برگزاری اولین جلسه شورای پژوهشی مرکز در سال 1395 اولین جلسه شورای پژوهشی در سال 1395 روز دوشنبه 06/02/95 با حضور رئیس مرکز، مدیران و سرپرستان گروه های تخصصی، مدیر اداری و مالی و مسئول حراست در دفتر رئیس مرکز برگزار گردید. در ابتدا آیاتی از کلام الله مجید قرائت و سپس گزارش عملکرد مرکز و گزارش پیشرفت کار طرح کلان فناوری تولید قزل آلای عاری از بیماری (SPF) توسط رئیس مرکز، گزارش عملکرد اداری و مالی توسط مدیر اداری و مالی مرکز، اخبار گزینش و حراست توسط مسئول حراست ارائه گردید. در ادامه جلسه ضمن مطرح شدن بهره گیری از توانمندی های علمی و اجرایی گروه های تخصصی مرکز برنامه ریزی های لازم برای تهیه پوستر، بنر و هندبوک صورت گرفت.

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن
توضیحات: کارشناسان کالیبراسیون شرکت پیشگامان اندازه شناسی دقیق به منظور صدور گواهی کالیبراسیون در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند.
متن: 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن در راستای بهبود کیفیت خدمات رسانی آزمایشگاهی به بخش های دولتی و خصوصی عملیات کالیبراسیون تجهیزات تخصصی آزمایشگاه های مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور روز سه شنبه مورخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ توسط آقای مهندس وحیدی و آقای مهندس ملکی کارشناسان کالیبراسیون شرکت پیشگامان اندازه شناسی دقیق انجام شد.


تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

دومین مرحله نمونه برداری طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) در مزارع منتخب

شرح خبر:

دومین مرحله نمونه برداری پروژه های ارزیابی بهداشتی و تنوع ژنتیکی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) در روز یکشنبه 22 فروردین 1395 با نمونه برداری بهداشتی از تخم، لارو، بچه ماهیان و مولدین ماده و نر و نمونه برداری بهداشتی و ژنتیکی از دو جمعیت مجزا از پیش مولدین مزرعه آقای مهندس سرشار در منطقه سه هزار تنکابن انجام شد که با انجام این مرحله، عملیات نمونه برداری از مزارع منتخب دوهزار و سه هزار تنکابن واقع در غرب استان مازندران با موفقیت به پایان رسید. همچنین نمونه برداری از سایر مزارع منتخب طرح طی روزهای آتی و بر اساس برنامه زمانبندی انجام خواهد شد.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

آغاز عملیات نمونه برداری طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF)

شرح خبر:

عملیات نمونه برداری پروژه های ارزیابی بهداشتی و تنوع ژنتیکی طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) روز سه شنبه 25 اسفند 1394 با نمونه برداری پروژه ارزیابی بهداشتی مزارع منتخب از تخم، لارو و بچه ماهی مزارع منتخب منطقه سه هزار تنکابن (مزارع آقای مهندس سرشار و آقای مجاهدی) آغاز شد و در روز چهارشنبه 26 اسفند 1394 با نمونه برداری از تخم، لارو، بچه ماهیان، مولدین ماده و نر و پیش مولدین مزارع منتخب دوهزار (آقای دکتر ملکی تبار) و سه هزار (آقای مجاهدی) ادامه یافت. در روز دوم همزمان با نمونه برداری های بهداشتی، جمع آوری باله های پیش مولدین جهت ارزیابی تنوع ژنتیکی نیز انجام پذیرفت.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری جلسه مشترک فی ما بین تیم کارشناسی مؤسسه با مجریان پروژه ها و مدیران مزارع منتخب طرح کلان SPF در منطقه سه هزار تنکابن

شرح خبر:

به منظور آغاز عملیات نمونه برداری های طرح کلان فناوری تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) روز دوشنبه و سه شنبه 17 و 18 اسفند 1394 جلسه ای مشترک فی ما بین تیم کارشناسی مؤسسه با حضور آقای دکتر سپهداری مجری طرح کلان و آقای دکتر مهرابی با مجریان پروژه های ارزیابی بهداشتی و تنوع ژنتیکی از پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی انزلی و مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور و آقای مهندس سرشار و آقای مجاهدی و آقای دکتر ملکی تبار مدیران مزارع منتخب طرح کلان در محل نمونه برداری ها واقع در مناطق سه هزار و دوهزار تنکابن برگزار شد.

در این جلسه آقای دکتر سپهداری و آقای دکتر مهرابی توضیحاتی از کلیات و جزئیات طرح کلان و طرح ها و پروژه های آن ارائه و هماهنگی های لازم را با مجریان پروژه ها و مدیران مزارع منتخب در خصوص آغاز و چگونگی نمونه برداری ها انجام دادند. همچنین اعلام کردند که نمونه برداری ها با پروژه های ارزیابی وضعیت بهداشتی و تنوع ژنتیکی آغاز و بعد از صدور تأییدیه بهداشتی مزارع منتخب عملیات اجرایی سایر طرح ها و پروژه های طرح کلان انجام می شود.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

حضور دکتر محسنی در اولین جشنواره معرفی دانش فنی گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر آبزیان کشور: همزمان با ایام دهه مبارک فجر دکتر محسنی، رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور روز دوشنبه 19 بهمن ماه سال 1394 در اولین جشنواره معرفی دانش فنی گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر آبزیان کشور که با حضور آقای دکتر زند، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و هیأت همراه، آقای دکتر پورکاظمی، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، رؤسای مؤسسات تحقیقاتی وابسته به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان شیلات ایران، اساتید دانشگاه، اتحادیه های آبزیان، رؤسای پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی تابعه مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و کارشناسان و محققین صاحب نظر در زمینه آبزیان در مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برگزار شد شرکت نمود. در پایان به مجریان طرحهای تحقیقاتی که موفق به معرفی گونه های آبزیان به صنعت آبزی پروری و بازسازی ذخایر در کشور شدند لوح تقدیر و هدایا اهداء شد.  

آقای مهندس راست روان به نمایندگی از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی، روز چهارشنبه 7 بهمن ماه در جلسه هماهنگی و تبیین همکاری های فیمابین مزارع منتخب واجد شرایط جهت همکاری با طرح کلان تولیدماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) که در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برگزارگردید شرکت نمود

بازدید کارشناسان نروژی و مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی از مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور شرح خبر: آقای دکتر نبی زاده، مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی، Svein Hjeldnes، Olsa Sveen و آقای پوری از شرکت AquaGen روز شنبه 10 بهمن در راستای اجرای طرح کلان فناوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری (SPF) از ظرفیت ها، امکانات و تجهیزات پژوهشی موجود در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور بازدید نمودند. تهیه و تنظیم: سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

برگزاری جلسه کارشناسی تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور شرح خبر: جلسه کارشناسی تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری (SPF) با حضور آقای دکتر سپهداری، مجری طرح کلان فناوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری، آقای مهندس ایرانپور، مسئول واحد فنی و مهندسی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و آقای دکتر منوچهری، نماینده شرکت مشاور (فام زیرساخت) روز دوشنبه 5 بهمن در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور برگزار شد. در این جلسه آقای دکتر سپهداری ضمن اشاره به جایگاه ایران در تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان و خسارات شدید ناشی از واردات تخم های چشم زده و به تبع آن بروز بیماری های ویروسی در کشور طی سالیان اخیر، به ارائه گزارشی از روند اجرای طرح تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری با هدف ارتقاء سطح دانش فنی مراکر تکثیر و مزارع پرورش پرداختند. همچنین بازدیدی از امکانات و تجهیزات موجود در مرکز جهت استفاده بهینه از تمام ظرفیتهای پژوهشی صورت گرفت و برنامه ریزی های لازم در خصوص تأمین آب و فراهم نمودن امکانات، تجهیزات و زیر ساخت ها برای راه اندازی هر چه سریعتر سیستم پیش قرنطینه و قرنطینه انجام گرفت. تهیه و تنظیم: سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

دعوت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان از رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور جهت بررسی فرصت ها و تهدیدهای پیش روی صنعت آبزی پروری در قفس های دریایی

شرح خبر:

دکتر محسنی، رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور روز چهارشنبه مورخ 17/10/1394 به دعوت دکتر محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در جلسه مربوط به بررسی فرصت ها و تهدیدهای پیش روی صنعت آبزی پروری در قفس های دریایی که در سالن شورای ریاست دانشگاه گیلان برگزار گردید حضور یافتند و در این جلسه مقرر گردید که مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور مطالعات جامعی را در خصوص پرورش ماهی آزاد دریای خزر در قفس های دریایی و معرفی استانداردهای لازم جهت صادرات محصولات دریایی به کشورهای حاشیه دریای خزر انجام دهد.

تهیه و تنظیم خبر: سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران و هیأت همراه در مرکز جهت بازدید از روند اجرای طرح های عمرانی

شرح خبر:

آقای مهندس فلاح معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و آقای مهندس وحدانیان رئیس اداره امور پیمانها و قراردادها سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران به همراه آقای مهندس اوجانی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن جهت بازدید از روند اجرای طرح های عمرانی مرکز (سیستم آب برگشتی و نصب سیستم PLC) تأمین اعتبار شده توسط سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران روز دوشنبه مورخ 7/10/94 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور حضور یافتند و بر ادامه و تکمیل طرح های مذکور تأکید نمودند. در این بازدید آقای مهندس ایرانپور، مدیر واحد فنی و مهندسی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و آقای زرودی، پیمانکار طرح ها نیز حضور داشتند و به ارائه توضیحاتی در خصوص نقشه های اجرایی، روند اجرای سایر مراحل طرح ها و نحوه اتمام آنها پرداختند.

تهیه و تنظیم:

سلطنت نجار لشگری- سرپرست روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

 

 

 

برگزاری دوره آموزشی " الزامات عمومی برای احراز صلاحیت آزمایشگاههای آزمون و کالبراسیون " روز چهارشنبه مورخ 9/10/94 در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

شرح خبر:

پیرو موافقت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استقرار سیستم استاندارد ISO- IEC17025 در آزمایشگاه­های مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور، دوره آموزشی " الزامات عمومی برای احراز صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالبراسیون " توسط خانم مهندس آزاده یکتا ناظر استقرار استاندارد استاندارد ISO- IEC17025 شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی روز چهارشنبه مورخ 9/10/94 با حضور محققین و کارشناسان آزمایشگاه های گروه های تخصصی بهداشت و بیماریها، تکثیرو پرورش، فیزیولوژی تغذیه و تولید مثل و اکولوژی در سالن کنفرانس مرکز برگزار شد.

تهیه و تنظیم خبر:

سلطنت نجار لشگری- مدیر کیفیت آزمایشگاه های مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

استفاده از آب در پرورش ماهی از اهمیت زیادی برخوردار است در مزارع پرورش ماهیان سردآبی استفاده از سیستم آب برگشتی بسیار مهم و حیاتی است. در مرکز ماهیان سردآبی کشور در تنکابن بدلیل استفاده از آب چشمه و چاه و دمای مناسب آب اجرای سیستم آب برگشتی در دستور کار قرار گرفت که دلایل آن بشرح ذیل است:

1- دمای مناسب آب چاه و چشمه در طول سال بین 14 تا 17 درجه سانتیگراد

2- بالا بودن کیفیت آب چاه در طول سال و بالا بودن کیفیت آب پس از برگشتن آن

3- افزایش ظرفیت تولید بچه ماهی و پرواری قزل آلا با استفاده از سیستم برگشتی آب

4- افزایش ظرفیت تولید بچه ماهی و پرواری با استفاده از سیستم آب برگشتی

در راستای افزایش تولید و اجرای پروژه های تحقیقاتی با استفاده از نصب وان های 9 متر مکعبی به تعداد 14 وان در فاز 1 و 2 همزمان با اجرای سیستم آب برگشتی آب در مرکز:

1- اجرای طرح اهلی کردن و مولد سازی ماهی آزاد دریای خزر تا نسل G5 که در این وان ها انجام می شود

2- اجرای طرح های پرورش ماهی در مرکز جهت اجرای پروژه های تحقیقاتی

3- تولید ماهی پرواری به میزان 200 تا 500 کیلوگرم در هر وان برای طرح درآمدزایی مرکز

عملیات اجرایی طرح توسعه مرکز برای افزایش تولید بچه ماهی و قزل آلا در سال 1394 با استفاده از اعتبارات استانی و ملی مشروحه ذیل انجام شد:

1- تعمیر و نصب و راه اندازی پمپ های مستقر در چاه های شماره 1 و2 و انتقال آب به برجک برای افزایش اکسیژن محلول

2- گود برداری و ایجاد سکو شامل ساخت سکو و لیسه کاری برای زیرسازی وان های 9 متر مکعبی و خروجی برای وان های به تعداد 14 وان

3- احداث یک استخر بتونی به طول 2×20 به ارتفاع 1 متر در خروجی آب وان های 9 متر مکعبی

عنوان فناوری:

کاربرد مکمل غذایی پودر عصاره خشک گیاه آلوئه ورا (Aloe vera) یا صبر زرد، در صنعت آبزی پروری جهت تحریک و بهبود سیستم ایمنی و عملکرد رشد آبزیان

خلاصه مشخصات فناوری:

گیاه آلوئه ورا (Aloe vera)، یا صبر زرد یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع دارو سازی کاربردهای فراوان دارد. این گیاه ارزشمند دارای خواص متعددی است و در جهان به عنوان یک داروخانه در یک گیاه شناخته شده است. آلوئه ورا حاوی موادی نظیر آلوئین (Aloin)، ‌فامودین (Famodin)، آنتراکینون (Anthraquinon)، ‌ایزوباربالوئین (Isobarbaloin)، و در حدود 12 درصد صمغ می باشد. آلوئین B موجود در گیاه، محرک سیستم ایمنی می باشد و نیز دارای خاصیت مهاری بر روی پروستاگلاندین ها می باشد و به همین دلیل اثرات ضد التهابی دارد. ترکیبات فعال پلی ساکارید، پروتئین و گلیکوپروتیئن موجود در این گیاه دارای فعالیت فاگوسیتوزی بوده که در درمان آسم برونشیال بزرگسالان مؤثر است. آلوئه ورا حاوی گلیکوپروتئینی است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می بخشد. آسمانان Acemannan یک کربوهیدرات کمپلکس موجود در آلوئه ورا است که دارای اثر قوی در تولید سیتوکین است و فعالیت ضد تومور و ضد ویروس دارد و همچنین دارای خاصیت تحریکی در ترمیم زخم است. در آلوئه ورا آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های A، B1، B2، B6، B12، C، E، اسید فولیک و نیاسین، آمینو اسیدها و اسیدهای چرب ضروری وجود دارد. این گیاه حداقل دارای سه اسید چرب با خاصیت ضدالتهابی است که برای معده، روده کوچک و روده بزرگ مفید است. همچنین، این گیاه دارای مواد معدنی شامل کلسیم، سدیم، آهن، پتاسیم، کلر، منگنز، مس و روی است. آلوئین (Aloin) در آلوئه ورا خاصیت ملینی بسیار قوی دارد. آنتراکوئین به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.

عصاره خشک گیاه آلوئه ورا یا صبر زرد به میزان 1% وزن غذای روزانه آبزیان در ترکیب با خوراک ماهی برای مدت حداقل یک ماه (محدودیت مصرف ندارد) موجب افزایش پاسخ های سیستم ایمنی به ویژه سیستم ایمنی غیر اختصاصی می شود و آبزیان را در برابر انواع بیماری ها به ویژه بیماری های شایع و بومی محافظت می نماید. همچنین، مصرف عصاره خشک گیاه آلوئه ورا در صنعت آبزی پروری موجب بهبود هضم غذا و کاهش ضریب تبدیل غذایی (FCR) در آبزیان می شود و بر میزان عملکرد رشد آنان تأثیر مثبت دارد. در نتیجه با بکارگیری عصاره خشک گیاه آلوئه ورا در صنعت آبزی پروری بر میزان تولید افزوده شده و سود آوری بیشتر را برای پرورش دهندگان آبزیان به ارمغان خواهد آورد. اثرات تحریک ایمنی و عملکرد رشد آلوئه ورا نسبت به مرزنجوش بهتر است.

آثار اقتصادی و اجتماعی حاصله:

· دسترسی آسان، ارزان و سازگار با محیط زیست

· کاهش مصرف آنتی بیوتیک های صناعی در آبزیان به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی

· تأخیر در ایجاد مقاومت دارویی (آنتی بیوتیک ها)

· افزایش مقاومت ماهی در برابر عوامل عفونی و محیطی به دلیل داشتن خاصیت محرک سیستم ایمنی

· کاهش حساسیت آبزیان نسبت به بیماری ها

· کاهش تلفات آبزیان در مراحل مختلف پرورش

· کاهش خسارات ناشی از هزینه های درمانی و عوارض بیماری ها در آبزیان

· افزایش بهره وری و سود بیشتر پرورش دهندگان آبزیان

· کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف داروها به دلیل داشتن خاصیت تجزیه پذیری زیستی

· عدم یا کاهش میزان باقیمانده های دارویی در آبزیان و محیط زیست به دلیل تجزیه پذیری زیستی

· کاهش واردات داروهای آبزیان و ممانعت از خروج ارز

  • افزایش سلامت آبزیان خوراکی و مصرف کنندگان (انسان)
  • اشتغال زایی در بخش های کشاورزی و صنایع وابسته، صنایع داروسازی و صنایع تولید خوراک آبزیان

مشتریان فناوری:

· شرکت های دارویی دام، طیور و آبزیان

· شرکت های سازنده خوراک آبزیان

· شرکت های تولید کننده داروهای گیاهی حیوانی

· سازمان شیلات و سازمان دامپزشکی

عنوان فناوری:

کاربرد مکمل غذایی پودر عصاره خشک گیاه مرزنگوش (Origanum vulgare)، در صنعت آبزی پروری جهت تحریک و بهبود سیستم ایمنی و عملکرد رشد آبزیان

خلاصه مشخصات فناوری:

گیاه مرزنگوش (Origanum vulgare)، یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی ایران استفاده می شود و دارای خواص متعددی است. در طب سنتی ایران، این گیاه به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بکار می رود. این گیاه سرشار از آهن، منگنز، مواد معدنی، ویتامین ها مثل ویتامین K ، منبع طبیعی اسیدهای چرب امگا-3، و غنی از فیبر است که به بدن کمک می کند تا در برابر انواعی از بیماری ها مقابله کند. همچنین، این گیاه در درمان اختلالات تنفسی و روده ای کاربرد دارد. تیمول، ماده فنلی موجود در این گیاه خاصیت ضد عفونی کنندگی قوی دارد. از ترکیبات این گیاه در صنایع داروسازی استفاده می شود.

عصاره خشک گیاه مرزنگوش به میزان 1% وزن غذای روزانه آبزیان در ترکیب با خوراک ماهی برای مدت حداقل یک ماه (محدودیت مصرف ندارد) موجب افزایش پاسخ های سیستم ایمنی به ویژه سیستم ایمنی غیر اختصاصی می شود و آبزیان را در برابر انواع بیماری ها به ویژه بیماری های شایع و بومی محافظت می نماید. مصرف عصاره خشک این گیاه در صنعت آبزی پروری موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی آبزیان شده و از میزان تلفات در دوره پرورش می کاهد. همچنین، مصرف عصاره خشک گیاه مرزنجوش در صنعت آبزی پروری موجب بهبود هضم غذا و کاهش ضریب تبدیل غذایی (FCR) در آبزیان می شود و بر میزان عملکرد رشد آنان تأثیر مثبت دارد. در نتیجه با بکارگیری عصاره خشک گیاه مرزنگوش در صنعت آبزی پروری بر میزان تولید افزوده شده و سود آوری بیشتر را برای پرورش دهندگان آبزیان به ارمغان خواهد آورد.

آثار اقتصادی و اجتماعی حاصله:

· دسترسی آسان، ارزان و سازگار با محیط زیست

· کاهش مصرف آنتی بیوتیک های صناعی در آبزیان به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی

· تأخیر در ایجاد مقاومت دارویی (آنتی بیوتیک ها)

· افزایش مقاومت ماهی در برابر عوامل عفونی و محیطی به دلیل داشتن خاصیت محرک سیستم ایمنی

· کاهش حساسیت آبزیان نسبت به بیماری ها

· کاهش تلفات آبزیان در مراحل مختلف پرورش

· کاهش خسارات ناشی از هزینه های درمانی و عوارض بیماری ها در آبزیان

· افزایش بهره وری و سود بیشتر پرورش دهندگان آبزیان

· کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف داروها به دلیل داشتن خاصیت زیست تجزیه پذیری

· کاهش باقیمانده های دارویی در آبزیان و محیط زیست

· کاهش واردات داروهای آبزیان و ممانعت از خروج ارز

  • افزایش سلامت آبزیان خوراکی و مصرف کنندگان (انسان)
  • اشتغال زایی در بخش های کشاورزی و صنایع وابسته، صنایع داروسازی و صنایع تولید خوراک آبزیان

مشتریان فناوری:

· شرکت های دارویی دام، طیور و آبزیان

· شرکت های سازنده خوراک آبزیان

· شرکت های تولید کننده داروهای گیاهی حیوانی

· سازمان شیلات و سازمان دامپزشکی

عنوان فناوری: ایجاد بانک اسپرم از مولدین ماهیان آزاد دریای خزر

خلاصه مشخصات فناوری: از تعداد 12 عدد از مولدین ماهی آزاد دریای خزر پس از بررسی آمادگی جهت اسپرم دهی، نمونه برداری صورت گرفت. پس از رقیق سازی به نسبت 3000 :1، تعیین تراکم با شمارش مستقیم (لام هموسیتومتر) و با استفاده از لام توما انجام شد. مدت زمان تحرک نیز از لحظه تماس با محلول القای تحرک تا بی تحرکی بیش از 90% اسپرمها با کرونومتر محاسبه شد.محلول رقیق کننده مورد استفاده شامل 0.3M Glucose, 10% Methanol and 10% egg yolk (Sarvi et al., 2006) بود و pH آن بر حسب pH نمونه تنظیم شد. نمونه های استحصال شده به نسبت 1:3 با رقیق کننده مخلوط شده و سپس با میکرو سمپلر به نی های انجماد 5/0 میلی لیتری منتقل شدند. پس از هم دمایی نمونه ها، انجماد نی ها به روش دستی و با رعایت فاصله 2 سانتی متر از سطح ازت مایع به مدت 10 دقیقه انجام شد و در نهایت نمونه های منجمد شده در ازت مایع (196 – درجه سانتی گراد) قرار گرفتند.

آثار اقتصادی و اجتماعی حاصله: یافته های بدست آمده از مطالعات محققین مختلف در رابطه با نگهداری دراز مدت اسپرم آزاد ماهیان مختلف نشان داد که این تکنیک، یک روش کاربردی جهت جلوگیری از به هدر رفتن اسپرم مازاد مصرف و حفظ اسپرم مولدین با شناسنامه خاص بوده و امکان استفاده از اسپرم های منجمد در زمان عدم دسترسی به مولدین نر مناسب در فصل تکثیر را مهیا می سازد. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که برای تکثیر ماهی آزاد دریای خزر با کارایی بالاتر، می بایست از مولدین نر تازه صید شده استفاده نمود زیرا این مولدین نسبت به مولدین سالهای قبل از تراکم، حجم و درصد تحرک و مدت زمان تحرک بالاتری برخوردار هستند. بالطبع چنانچه مراکز تکثیر به هر دلیل نتوانند از مولدین تازه صید شده استفاده کنند، استفاده از مولدین سالهای قبل الزامی خواهد بود. این کمبود می تواند با انجماد اسپرم مولدین تازه صید شده جهت استفاده در سالهای بعد پوشش داده شود.

مشتریان فناوری: مراکز تکثیر و پرورش آزاد ماهیان و دانشگاهها

حضور آقای دکتر پورکاظمی، رئیس محترم مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و هیأت همراه در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن برای عملیات اجرایی طرح کلان فناوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری (SPF)- شنبه مورخ 24/5/1394

پیرو امضای تفاهم نامه و قرارداد اجرای طرح کلان فناوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری (SPF) فی ما بین معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استاندار مازندران و رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال (۳۰ میلیارد ریال معاونت علمی، ۱۵ میلیارد ریال استانداری مازندران و ۱۵ میلیارد ریال مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و پشتیبانی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) و با مسئولیت اجرایی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در روز شنبه ۲۴ مرداد در فرمانداری آمل، آقای دکتر پورکاظمی، به همراه آقای دکتر سپهداری، مجری طرح کلان فناوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری و آقای مهندس ایرانپور، مسئول واحد فنی و مهندسی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برای عملیات اجرایی طرح مذکور در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن حضور یافتند و طی نشستی با حضور کارشناسان مرکز برنامه ریزی های لازم در خصوص تأمین آب، محل اجرای طرح، ساخت سازه ها و سفارش و خرید تجهیزات و دستگاه ها انجام شد.

      

حضور آقای دکتر محسنی در جلسه شورای اداری و مراسم تودیع و معارفه فرمانداران شهرستان های تنکابن و عباس آباد در روز سه شنبه مورخ 13/5/1392

طی جلسه اداری شهرستان تنکابن سید امیر حسینی جو، فرماندار پیشین شهرستان عباس‌آباد طی حکمی از سوی استاندار مازندران، سمت خود را به سید ابراهیم هاشمی واگذار کرده و جهت در دست گرفتن سکان هدایت و مدیریت نهادها و ادارات و بخش‌های اجرایی شهرستان تنکابن، عنوان فرماندار ویژه و معاون استاندار را به خود اختصاص داد.

مشخصات یافته های تحقیقاتی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن جهت ارائه در برنامه ملی هفته فناوری های نوین (هفته انتقال یافته های تحقیقاتی- روز مزرعه) سال 1394

1- بهبود سیستم ایمنی ماهی با استفاده از گیاهان دارویی مرزنگوش و صبر زرد در جیره غذایی

توصیه های ترویجی:

1- پیشگیری از ابتلا به بیماریهای میکروبی به ویژه باکتریایی

2- کاهش تلفات به ویژه هنگام شیوع بیماری

3- تقویت سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با بیماریهای باکتریایی و استرسی

4- تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل محیطی و هنگام حمل و نقل، دستکاری، سورت بندی و ...

5- کاهش تلفات نوزادان که نسبت به عوامل بیماریزا حساس ترند.

2- معرفی نسل G2 ماهی آزاد دریای خزر به قفس های دریایی جهت پرورش ماهی

توصیه های ترویجی:

بهره گیری از ماهی بومی بهگزینی شده جهت پروش 

1) عنوان خبر: شرکت تعدادی از محققین مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور در کارگاه آموزشی "تغییر جنسیت و تولید ماهی قزل آلا تمام ماده" در سازمان شیلات ایران

2) خلاصه خبر: تعدادی از محققین مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن بر اساس دعوت قبلی معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در روز چهارشنبه مورخ 16/02/94 در کارگاه آموزشی "تغییر جنسیت و تولید ماهی قزل آلا تمام ماده" که در سالن اجتماعات سازمان شیلات ایران برگزار گردید شرکت نمودند و آقای مهندس امیرسعید ویلکی مطالب مورد نظر را ارائه نمودند.

3) تهیه کننده خبر: سلطنت نجار لشگری

4) تاریخ وقوع خبر: چهارشنبه (16/02/1394)

5) منبع خبر: واحد اطلاعات علمی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن

 عکس:

بسمه تعالی

بازدید دکتر پورکاظمی ریاست محترم موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور (تنکابن)

شرح خبر :

در روز چهارشنبه مورخ 3/10/1393 دکتر پورکاظمی ریاست محترم موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از مراحل پیشرفت کار سیستم ابرسانی مرکز، از مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور بازدید نمودند. ریاست محترم موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در این بازدید ضمن مشاهده پیشرفت فیزیکی طرح های در دست اجرا، نقطه نظرات لازمه و راهبردی را ارائه نمودند.

 

  
ImageText

بسمه تعالی

بازدید ریس مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور (تنکابن) از سایت پرورش ماهی در قفس صیدگاه شهید کثیری نوشهر
شرح خبر :

در روز چهارشنبه مورخ 3/10/1393 در قالب بازدید از مراحل پیشرفت نصب و استقرار قفس در دریای خزر، دکتر محسنی رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور (تنکابن) از سایت مذکور و نصب قفس های دریایی به تعداد 16 عدد به ظرفیت 500 تن واقع در صیدگاه شهید کثیری نوشهر بازدید نمودند.

در این بازدید که با حضور مهندس شمایلی رئیس موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی، دکتر ابراهیمی مشاور معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش ترویج کشاورزی، دکتر پورکاظمی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مهندس اصغری مدیر عامل شرکت کاسپین کیان پاد، مهندس رشیدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری جهاد نصر، مهندس ربیع زاده مشاور رئیس موسسه جهاد نصر، مهندس علی آبادیان عضو هیئت مدیره موسسه جهاد نصر، دکتر پرافکنده رئیس پژوهشکده اکولوژی دریای خزر و دیگر مسئولین و کارشناسان ذیربط حضور داشتند مقرر گردید از نتایج مطالعات بعمل آمده و مشاوره موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور جهت استفاده بهینه سرمایه گذاران و کاهش ریسک استفاده گردد.

ImageText

مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور موفق به اخذ گواهینامه آزمایشگاه معتمد محیط زیست شد

رییس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور(تنکابن) گفت: این مرکز بعد از استقرار شرایط استاندارد آزمایشگاهی موفق به اخذ گواهینامه آزمایشگاه معتمد محیط زیست شد.محمد صیاد بورانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: دراین مرکز شرایط استاندارد آزمایشگاهی در بخش اکولوژی و آزمایشگاه هیدروشیمی مطابق با شرایط استاندارد ایجاد شد.
وی اظهارداشت: بعد از آن مراحل مختلف ممیزی توسط کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد که بعد از تایید ، موفق به اخذ گواهینامه آزمایشگاه معتمد محیط زیست با کد شناسایی ۰۲۰۶-۸۹۰۵-۵۹-C شدیم.
بورانی ادامه داد: این مرکز تنها مرکز پژوهشی مجهز به آزمایشگاه معتمد محیط زیست از شهرستان نور تا شهرستان رشت است و آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی شیمی و فیزیکی آب به متقاضیان از جمله کارگاه های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی، بخش صنعت و کشاورزی است.
وی گفت: دراین آزمایشگاه فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب اعم از فاضلاب یا پساب کارگاه های پرورش ماهی مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه نتایج آزمایش ها به محیط زیست ارائه می شود افزود: تمام این اطلاعات در یک بانک نگهداری می شوند.
همچنین میثم طاولی سرپرست گروه اکولوژی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور(تنکابن) به خبرنگار ایرنا گفت: در این مرکز تمرکز بر روی ماهیان سردآبی مانند آزاد و قزل آلا است.
وی افزود: دراین راستا رعایت نکات زیست محیطی همگام با پرورش ماهی یکی از اهداف این آزمایشگاه است به گونه ای که فاکتورهایی که در پرورش ماهی روی محیط زیست تاثیر می گذارد نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
طاولی گفت : مهمترین شرط در این پرورش ماهی تمیز بودن آب پیرامون آن است که در فرایند عملیات آزمایشگاهی وضعیت فیزیکی و شیمیایی آب مورد پایش و بررسی می گیرد و شرایط زیست محیطی و پرورش ماهی به موازات هم حرکت می کنند.

شنبه ، 31 اردیبهشت 1390

مجله اینترنتی جوراجور
مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور (تنکابن)
Powered by taJan System Co